O ŚWIADOMYCH WYDAWCACH

Grupa „Świadomi Wydawcy” powstała z inicjatywy wydawnictwa Claroscuro w maju 2015r. jako odpowiedź na coraz bardziej dotkliwy brak księgarń, w których czytelnik może znaleźć nie „bestsellery”, „hity” i „nowości”, lecz książkę prawdziwą, wydaną dlatego, że komuś wydała się ważna i potrzebna, książkę wybraną nieprzypadkowo, z myślą o Czytelniku, nie o kliencie.

Świadomi Wydawcy to grupa ludzi, którzy zajmują się książką, bo taki był ich wybór. Ludzi, dla których książka to coś więcej niż produkt, który ma termin przydatności, podlega modzie, który sprzedaje się na wagę czy w promocji -50% jak końcówkę kolekcji. To wydawcy niezależni, ale przede wszystkim – świadomi roli dobrej literatury. Są wśród nas wydawcy beletrystyki, literatury faktu, książek akademickich i naukowych, poezji i książek dla dzieci – a wszystkich nas łączy przekonanie, że książka stanowi wyjątkowe dobro kultury, jest nośnikiem wartości i powinna być otaczana szczególną troską nie tylko przez tych, którzy tworzą rynek książki, ale też przez liczne instytucje, których misja polega na pielęgnowaniu kultury i kształceniu.

Świadomi Wydawcy tworzą miejsca, gdzie Czytelnik znajdzie książki, których najpewniej nie zna. Dlaczego? Bo nie ma ich w sieciowych księgarniach, nie ma plakatów z ich okładkami w mieście, rzadko można znaleźć je nawet w bibliotekach. To książki, które w oczach marketingowców nie zasługują na to, by je Czytelnikowi pokazać. Wierzymy, że Czytelnik sam powinien decydować, co chce czytać, a przez to – co myśleć. Wybierając świadomie lekturę, Czytelnik wybiera wolność.

Dotychczas naszą ideę wsparły 52 wydawnictwa.

Zapraszamy do współpracy.